Co jsou servisované apartmány a jaká je jejich budoucnost?

V posledních letech se svět cestování a ubytování dramaticky proměnil. I přes to, že se cestovní ruch ve většině oblastí vrací na předpandemickou úroveň, chování a preference cestovatelů v oblasti ubytování se změnily. Jednou ze změn je rostoucí popularita servisovaných apartmánů, které nabízejí unikátní kombinaci soukromí a pohodlí domova a služeb na úrovni hotelů. Co přesně servisované apartmány jsou, jak se odlišují od ostatních forem ubytování a co přesně je dělá tak atraktivními v očích dnešních cestovatelů i firem? To jsou otázky, na které odpovíme v tomto článku.

Co jsou servisované apartmány?

Servisované apartmány nabízí ideální spojení domácího pohodlí s prvotřídními hotelovými službami. Mezi ty mohou patřit průběžné úklidy, praní prádla, ale i posilovna nebo concierge služby. Díky tomu získávají významné postavení na trhu a jsou stále oblíbenější formou ubytování během pracovních pobytů nebo při střednědobých pobytech. Tento typ ubytování nabízí hostům kompletní zázemí v podobě zařízeného a vybaveného apartmánu od kuchyně po koupelnu. Hosté se tak mohou rychle zabydlet a to bez ohledu na to,  zda plánují pobyt na několik dnů nebo měsíců. Servisované apartmány jsou zároveň provozovány profesionálními správci, kteří se starají o pohodlí hostů během celého pobytu a jsou jim neustále k dispozici. Hostům tak garantují konzistentně vysokou kvalitu služeb a jsou ideální alternativou hotelů a bežných Airbnb nabídek.

Jak se servisované apartmány liší od hotelů?

Servisované apartmány a hotely se odlišují svým zaměřením a nabídkou. Obě možnosti přináší své výhody pro různé typy cestování. Zásadním rozdílem mezi nimi je, že servisovaný apartmán poskytuje během pobytu pocit domova - disponuje soukromou koupelnou, obývacím pokojem a vybavenou kuchyní, jedná se tedy o ideální zázemí pro různé délky pobytu, od jedné noci po několik měsíců. Zařízení apartmánu pak umožňuje hostům vykonávat běžné domácí aktivity od praní po vaření, které při dlouhých pobytech mohou značně šetřit náklady. Mnoho našich apartmánů v Blahobytech je navíc vybaveno pracovním místem, díky kterému hosté mohou zůstat produktivní a ve spojení i při cestách.

Na druhé straně, hotely jsou často omezeny na menší prostor, který obvykle zahrnuje pouze ložnici s koupelnou, a disponuje základním vybavením, jako je televize a šatní skříň. V některých hotelech najdeme i kuchyňku, která ale nepokryje potřeby hostů při delších pobytech. Hotely jsou zařízeny především pro krátkodobé pobyty, kde hlavními kritérii jsou pohodlné přenocování a dostupnost základních služeb. Ačkoliv mohou nabízet luxusnější pohostinnost ve formě snídaní, restaurace a wellness, často jim chybí pocit soukromí a osobního prostoru, který servisované apartmány poskytují.

Jak se servisované apartmány liší od běžné Airbnb nabídky?

I přesto, že hosté najdou celou řadu servisovaných apartmánů dostupných na Airbnb, oproti běžným Airbnb bytům se značně liší. Nejvýraznějším rozdílem je kvalita ubytování a s ní spojená garance během pobytu. Pro hostitele na Airbnb je poskytování ubytování zpravidla pouze formou přivýdělku a služby poskytují ve svém volném čase. Airbnb tak primárně funguje jako online tržiště, které spojuje hosty s individuálními majiteli bytů. Ti hostům nabízí široké spektrum ubytovacích možností, od sdílených pokojů až po celé domy, a to ve všech cenových hladinách. Jako klíčový hráč sdílené ekonomiky, Airbnb dává důraz na autentické pobyty v domácím prostředí, kde majitelé jinak standardně bydlí a své domovy příležitostně pronajímají. Jde o skvělou volbu pro krátké pobyty, kdy hosté preferují cenově dostupné ubytování s možností 'žít jako místní'. Přesto, nepředvídatelnost je běžnou součástí ubytování přes Airbnb, kdy s každou nabídkou přichází různá úroveň kvality, podpory a komfortu. Existuje spousta skvělých Airbnb nabídek, ale často jde o loterii, která ne vždy musí vyjít.

Na druhou stranu servisované apartmány jsou spravovány profesionálními správci, kteří zaměstnávají odborníky, kteří se o pohodlí hostů ve dne, v noci starají. To z nich činí ideální volbu pro prodloužené pobyty. Tyto apartmány jsou navrženy s ohledem na maximální pohodlí, nabízejí větší prostor a zařízení, na které je každý zvyklý ze svého domova. Navíc poskytují řadu extra služeb, jako je non-stop podpora, pravidelné úklidy a někdy i další hotelové služby jako je recepce a parkování. Díky tomu se servisované apartmány stávají preferovanou volbou nejen pro pracovní cesty.

prague-days-serviced-apartment
prague-days-serviced-apartment
No items found.

Kdo využívá servisované apartmány?

Servisované apartmány jsou oblíbenou volbou při relokaci zaměstnanců nebo práci na zahraničních projektech. Využívají je tak hojně TMCs (Travel Management Companies) a RMCs (Relocation Management Companies), tedy společnosti, které tento typ ubytování zprostředkovávají pro firmy a jejich zaměstnance. Mimo firemní segment však přitahují i tradiční hosty. Ti si s dnešní širokou nabídkou možností vybírají ubytování, která nabízí něco navíc, ať jde o jedinečné zážitky či unikátní bydlení v dané lokalitě přizpůsobené jejich osobním potřebám. Mezi tyto hosty pak nejčastěji patří rodiny a digitální nomádi, kteří servisované apartmány preferují pro jejich flexibilitu a soukromí. 

Popularitu servisovaných apartmánů podnítila také pandemie, která vedla ke změně postoje k práci a volnému času. Zaměstnanci dnes kladou větší důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a vyžadují větší pracovní flexibilitu. Podnikají díky tomu více kratších cest nebo si naopak svou dovolenou prodlužují, aby během ní mohli také pracovat. Celý trh tzv. “workation” pobytů, tedy propojení práce a odpočinku na cestách, čeká v příštích letech výrazný růst. Výdaje na workation cesty by tak měly vzrůst mezi roky 2021 a 2027 o 140 %, tedy na celkových 360 miliard dolarů, ukazuje studie zpracovaná společností Skift.

Proč jsou servisované apartmány ideální volbou pro firemní cesty?

Stále většinu firemních cest a relokací zprostředkovávají samotné firmy. Ty mají specifické potřeby, které jsou snadněji uspokojeny servisovanými apartmány. Nejdůležitějším požadavkem, jak ukazuje nejnovější výzkum GSAIR, je stejně jako minulý rok rychlé internetové připojení. Mezi další klíčové požadavky patří možnost si vařit, 24/7 podpora, udržitelné praktiky a dobře vybavené prostory, včetně pracovního místa, které zajistí pohodlí při práci z domova během střednědobých pobytů.

Servisované apartmány a profesionální správci nabízí kvalitu a celkové zázemí, které všechny tyto potřeby pokrývá lépe než běžná nabídka ubytování. Se zvyšujícím se zastoupením Generace-Z a digitálních nomádů na trhu korporátního ubytování lze očekávat, že měnící se preference těchto skupin povedou k větší potřebě digitalizovat celkový kontakt s hosty včetně check-inu a k upřednostňování ubytování a dodavatelů, kteří jsou ohleduplní k životnímu prostředí. Naopak priorita vybavení kuchyně může s postupem času klesat, díky větší zálibě těchto hostů objevovat lokální kuchyně. Profesionální správci se rychle adaptují na tyto měnící se požadavky a zajišťují konzistentní kvalitu služeb.

No items found.

Jaká je budoucnost servisovaných apartmánů?

Budoucnost servisovaných apartmánů je pozitivně ovlivněna rostoucí preferencí hybridních pracovních úvazků a změnou cestovních návyků napříč novou generací. Studie Deloitte Global State of the Consumer Tracker pozoruje u zaměstnanců zvýšený zájem o práci na dálku a rostoucí preferenci pracovat na dálku po většinu týdne. Tyto výsledky jsou podpořeny také závěry společnosti Skift, experta na výzkum v oblasti cestovního ruchu. Tento vývoj má za důsledek nejen nárůst počtu firemních cestujících, ale také zvýšenou preferenci servisovaných apartmánů před hotely samotnými firmami. Komfortnější ubytování pro zaměstnance je zároveň často doprovázeno větší cenovou dostupností. Výzkum GSAIR z roku 2023, zahrnující průzkum mezi 3 000 korporacemi, potvrzuje zvýšenou poptávku po servisovaných apartmánech, kdy více než polovina (53 %) firem uvádí, že nyní využívá servisované apartmány pro služební cesty více než před dvanácti měsíci. Stejně tak výhled společnosti Hilton pro rok 2024 indikuje, že 46 % celosvětově pracujících na plný úvazek a samostatně výdělečně činných osob plánuje cestovat za prací. Polovinu těchto cestujících budou pak tvořit Gen Z a Mileniálové.

Růst celého segmentu není poháněn pouze korporátním ubytováním, ale i zájmem ostatních skupin cestovatelů. Na světě je přes 35 milionů digitálních nomádů, pro které servisované apartmány představují ideální zázemí. Krátkodobé pronájmy tvoří 14.2 % globálního ubytovacího trhu, což je o 4.2 % více než v roce 2019. Evropa zároveň nadále zůstává nejpopulárnější destinací pro cestování. Růst navíc podporují nově vznikající projekty zaměřené na workation pobyty a platformy pro ubytování reflektující změny v preferencích a potřebách hostů.

Servisované apartmány, se zdá, čeká zářná budoucnost. Celý trh ukázal během pandemické a ekonomické krize silnou odolnost a adaptabilitu. S postupným narovnáváním cen ubytování s inflací signalizuje trh významný obrat. Tento optimistický výhled je podpořen nárůstem poptávky, které ze servisovaných apartmánů dělají lukrativní příležitost. Investoři se tak mohou těšit na návrat předchozích ztrát a růst celého segmentu.

Sdílet: